Powiedzieliście sobie już TAK?! Pora ruszyć z przygotowaniami do ślubu…

Uroczystości zaślubin zwykle organizowane są w okresie od kwietnia do października, to właśnie w tym czasie najlepsi „usługodawcy ślubni” są oblegani. Warto o tym pamiętać, gdy już ustalamy konkretny termin własnej ceremonii ślubnej, gdyż może się okazać, że rezerwacja bajkowej sali weselnej bądź polecanego przez znajomych zespołu muzycznego jest możliwa, ale z dwuletnim wyprzedzeniem.

Poniżej przedstawiamy optymalny harmonogram zadań, który najlepiej opracowany wydaje się być w terminie nie krótszym niż 8 – 12 miesięcy przed planowaną datą ślubu.

12 – 10 miesięcy przed ślubem
W tym czasie ustala się przybliżoną datę ślubu, aby móc wstępnie zarezerwować salę weselną i kościół. Należy też ustalić czy zależy nam na ślubie konkordatowym czy cywilnym. Najważniejszą rzeczą jest ustalenie czy planujemy zorganizować wielkie, huczne wesele czy rodzinne przyjęcie w gronie najbliższych. To szczególnie ważny punkt odniesienia, który pozwala ustalić na wstępnym etapie budżet – jako punkt wyjścia do dalszego planowania uroczystości. W momencie podjęcia decyzji o planowanym weselu, należy rozejrzeć się w pierwszej kolejności za salą i zespołem muzycznym.

9 – 6 miesięcy …
To dobry moment na spotkanie obu rodzin narzeczonych (o ile nie doszło do spotkania na wcześniejszym etapie). Rodzice narzeczonych zwykle pomagają ustalić liczbę gości i budżet, jeśli całkowicie lub częściowo finansują całe przyjęcie weselne. To dobra pora również na wybranie takich usługodawców jak kamerzysta, fotograf, dekorator itp. Pamiętajcie, że warto podpisywać umowy przedwstępne i wpłacić zaliczkę za planowaną usługę, gdyż tylko wtedy będziecie mieć pewność, że Wasz termin zostanie na pewno zarezerwowany.

5 miesięcy …
Na około 5 miesięcy przed ślubem pomyślcie nad wyglądem sukni ślubnej i stroju Pana Młodego. To również czas na zadbanie o własne ciało, poprawienie figury i wyglądu. W tym czasie również staramy się doprecyzować liczbę gości weselnych i zapraszamy naszych świadków, prosimy ich o ewentualną pomoc przy przygotowaniach do uroczystości. To dobry moment również na zaplanowanie podróży poślubnej. Zarezerwujcie wycieczkę i uprzedźcie swojego pracodawcę o planowanym terminie urlopu.

4 miesiące…
Na cztery miesiące przed weselem ostatecznie powinniśmy już wybrać stroje. Zawsze lepiej wcześniej zabrać się za ten punkt w harmonogramie „zadań przedślubnych”, gdyż ogromnym stresem jest poszukiwanie stroju i dodatków na ostatnią chwilę – szczególnie wtedy, kiedy stroje ślubne wymagają poprawek krawieckich.
To dobry moment na wybranie i zamówienie zaproszeń ślubnych. W tym czasie również kompletujemy wszelkie dokumenty potrzebne do zawarcia związku małżeńskiego. Istotnym elementem jest także dogranie noclegu i przewozu dla gości przyjezdnych z daleka. Nie zapomnijcie również o własnym transporcie do ślubu. Modne ostatnimi czasy samochody retro cieszą się wielkim powodzeniem, z tego też względu terminy ich wynajmu mogą być ograniczone.

3 miesiące…
Na około 3 miesiące przed ślubem rozsyłamy zaproszenia ślubne, bądź wręczamy je osobiście. Dopinamy na ostatni guzik ustalenie dekoracji sali i kościoła. To również czas na zamówienie obrączek ślubnych. Na około 3 miesiące przed ceremonią ślubną zwykle ogłaszane są zapowiedzi przedślubne, więc to również czas na ustalenie szczegółów ceremonii z księdzem, który udzieli Wam ślubu.

2 miesiące…
W tym czasie narzeczeni powinni uzyskać już potwierdzenia od swoich gości czy przybędą na ich uroczystość. To odpowiedni czas na dopracowanie menu, zakup alkoholu i napoi oraz wstępne zaplanowanie rozmieszczenia gości na sali weselnej, jeśli takowe w ogóle planujecie.Wszelkie sprawy w kancelarii parafialnej czy Urzędzie Stanu Cywilnego również powinny być już dopełnione. Na dwa miesiące przed ślubem, narzeczeni powinni także zastanowić się nad przebiegiem całego przyjęcia, ustalić repertuar z orkiestrą i zastanowić się nad prezentem dla rodziców.

1 miesiąc…
Pozostał ostatni miesiąc przed ślubem – zatem to czas dla przyszłej Pani Młodej na ustalenie terminu wizyty u kosmetyczki, umówienie się na próbny makijaż i fryzurę.
Dogrywamy pozostałe elementy oprawy weselnej tj. zamówienie ciasta i tortu weselnego oraz bukietu ślubnego (butonierki, stroiku itp.). Na miesiąc przed ślubem powinno się ostatecznie potwierdzić liczbę gości i podać tę informację restauracji, w której będzie odbywać się przyjęcie.
Narzeczeni ustalają także miejsce i dzień odbycia wieczoru panieńskiego i kawalerskiego.

1 tydzień przed ślubem…
To już ostatnie chwile, aby wszystko dopiąć na ostatni guzik. Narzeczeni powinni przygotować swoje obrączki ślubne. Powinni potwierdzić swoje zlecenia u wszystkich usługodawców. Na parę dni przed uroczystością należy przewieźć alkohol i napoje chłodzące do restauracji.
W sytuacji ślubu kościelnego, nie wolno zapomnieć o spowiedzi (zwykle na dwa dni przed ślubem).

W dniu ślubu…
Tak, to już ten WIELKI DZIEŃ. Postarajcie się ( chociaż, to bardzo trudne), trzymać nerwy na wodzy i nie panikować. Spokój i uśmiech na twarzy, to Wasza „broń” w tym ważnym dniu. Być może nie wszystko będzie przebiegać perfekcyjnie, ale na pewno będzie, to niezapomniany i jeden z najpiękniejszych dni w Waszym życiu. Weź głęboki oddech i pomyśl, że będzie jak w bajce…
🙂

married

ślub, zaręczyny, przygotowania do ślubu, wesele, terminarz ślubny

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s